Slovenskou strelou jižní Moravou

Slovenská strela pózuje u mechanických návěstidel ve stanici Hrušovany nad Jevišovkou - Šanov.
Slovenská strela pózuje u mechanických návěstidel ve stanici Hrušovany nad Jevišovkou - Šanov.

Zprovozňování motorového vozu M290002 Slovenská strela v letech 2018 - 2021 bylo ostře sledovanou událostí na poli českého železničního muzejnictví. Aby ne, jedná se o jediný historický dopravní prostředek v České republice se statutem národní kulturní památky, za kterou byl vůz prohlášen v roce 2010. Po náročné, a přesto velmi citlivé opravě byl vůz předán vlastníkovi, společnosti TATRA TRUCKS a.s., dne 13. května 2021. Přesně do roka a do dne, 14. května 2022 uspořádal náš Klub společně s TATRA TRUCKS a.s. speciální jízdu Slovenské strely, jejímž účelem byla tvorba fotografií pro následné propagační účely tohoto unikátu. Náš Klub měl za úkol vytipovat vhodné lokace, sestavit jízdní řád, zajistit rekvizity, další historická vozidla zn. Tatra, jakož i cestující v dobovém odění a řídit průběh samotné akce.

Vůz M290002 Slovenská strela, jehož historie je zevrubně popsána na Wikipedii, je natolik specifické vozidlo (provozem i epochou), že výčet vhodných lokací pro fotografování byl značně omezen. Přesto se na Moravě našla místa, která se alespoň vzdáleně přibližovala tratím, po kterých Strela v pravidelném provozu jezdila. Jednalo se o železniční stanici Hrušovany nad Jevišovkou - Šanov, jejíž zabezpečovací zařízení nedoznalo od doby provozu Slovenské strely zásadnějších změn a trať Brno - Veselí nad Moravou. Ta je poslední dvoukolejnou tratí v České republice, která není elektrizovaná. Podařilo se zrealizovat i setkání s historickými automobily Tatra. Se Strelou tak zapózovaly tatrovky T12 a T57 různých provedení, kabriolet T75 a nemohly chybět ani aerodynamické T87 a T97, jejichž tvar nejvíce lahodil se Slovenskou strelou. Pro náš Klub se jednalo o velmi prestižní akci a děkujeme za jedinečnou možnost mít na jeden den Strelu "jen pro sebe".

Výlet Slovenské strely z jejího depozitáře je vždy sledovanou událostí, není proto divu, že se o tuto jízdu zajímala i média.

Poděkování za spolupráci na této akci si zaslouží TATRA TRUCKS a.s., Vetaran TATRA klub v Bystřici nad Pernštejnem, Salon první republiky a Chornický železniční klub.

Děkujeme podporovatelům a partnerům našeho klubu:
Logo společnosti ČD Cargo Logo ČD Nostalgie Logo společnosti Select system