50 let řady T6691

Video účastníka Zdeňka Morávka

Jednou z nejúspešnějších a nejrozšířenějších lokomotiv z továrny ČKD patří bezesporu šestinápravové lokomotivy T6690, do zahraničí exportované pod označením ČME3 (odtud lidové pojmenování Čmelák). Počet vyrobených kusů přesáhl počet 7 500 ks! Verzi s upravenými podvozky provozovaly ČSD pod označením T6691. Sériová výroba toho typu začala v roce 1969 a lokomotivy byly v provozu prakticky po celém Československu s určením pro těžkou posunovou službu nebo pro vozbu těžkých nákladních vlaků.

Prakticky opomenuté výročí jsme oslavili vypravením několika zvláštních vlaků na trati 290 Olomouc - Šumperk, která se jen krátce po akci zahalila do oblaku prachu. Započala totiž její rekonstrukce spojená s elektrizací a zvýšením traťové rychlosti až na 160 km/h. Lokomotiva 771.172, která je nyní v expozici ČD Muzea v Olomouci, byla pro tuto příležitost opatřena historizujícím vzhledem s číslem T6691150 - právě tato lokomotiva byla z výroby dodána do depa v Šumperku.

Poděkování

Děkujeme společnosti ČD Cargo a.s. za maximálně vstřícný přístup a pomoc při realizaci této akce. Společnost ČD Cargo a.s. dodala pro jízdy zvláštní vlaků soupravu vozů. Děkujeme!

Fotografie z akce

Děkujeme podporovatelům a partnerům našeho klubu:
Logo společnosti ČD Cargo Logo ČD Nostalgie Logo společnosti Select system