slide-image

Klub přátel kolejového autobusu...

... je občanské sdružení, které bylo registrováno na počátku roku 2009. Jeho hlavním posláním je renovace a provozování historických železničních vozidel. Klub se především zaměřuje na meziválečnou éru motorových vozů ČSD. V tomto směru shromažďuje dobovou technickou dokumentaci, fotografie a provádí evidenci zachovalých strojů. Klub každoročně vypraví několik zvláštních vlaků pro veřejnost nebo uzavřené skupiny. V posledních letech se specializuje na tématicky zaměřené jízdy pro fotografy - tzv. "fotovlaky".

Proč právě přátelé kolejového autobusu ?

V roce 1927 byl v podniku ČKD vyroben první dvounápravový motorovů vůz pro ČSD s označením M120.001. Byl to vlastně autobus Praga NO upravený pro provoz na železnici. Pro svoje technické parametry se tomuto motoráku vžilo pojmenování kolejový autobus. Později bylo toto označení užíváno i pro větší motorové vozy, které ale měly podobné technické parametry. V roce 1984 byl do šumperského depa přivezen motorový vůz M120.417, vyrobený v Tatře Kopřivnici v roce 1931. Byl to takřka vrak, který vlastnilo Národní technické muzeum v Praze. Úkolem šumperských nadšenců bylo tento motorák uvést do provozuschopného stavu. Toto se podařilo v roce 1991 a od té doby je motorový vůz M120.417 "Věžák" zpestřením kdejaké železniční oslavy. Jako poděkování za kvalitu provedené opravy byl tento motorák dlouhodobě zapůjčen do šumperského depa, kde je o něj pečováno dodnes.

Činnost sdružení

• Lokalizace a evidence existujících skeletů historických kolejových vozidel, jejich částí a fragmentů
  • Vypravování zvláštních vlaků pro veřejnost i uzavřené skupiny
  • Záchrana a renovace historických kolejových vozidel
  • Badatelská a dokumentátorská činnost v zaměření na motorové vozy fy. Tatra - tzv. kolejové autobusy
  • Spolupráce s organizacemi stejného zaměření
  • Prezentace sdružení laické i odborné veřejnosti

Kontaktuje nás

Klub přátel kolejového autobusu, z. s.

E-mail: kpka@kpka.cz
GSM: +420 702 287 240

IČ : 265 67 041 Registrace MVČR VS/1-1/74748/09-R Zapsán ve VR u KS v Ostravě, oddíl L, vložka 8442